Wstęp

Robienie zdjęć nie jest trudną sztuką, więc zaczynamy przygodę z tym fachem. Początkowo zazwyczaj zdjęcia nie są tematyczne tylko przypadkowe, fotografujemy przyrodę, otoczenie następnie ludzi. Dostęp do sprzętu sprawia, że zaczynamy się zastanawiać czy na fotografowaniu można zarobić? Naturalnie, że tak, ale musimy mieć pełną świadomość, że nie wystarczy tutaj dobry aparat musimy spełnić wiele kwestii. Trzeba skupić się na wymiarze przede wszystkim technicznym. Prawdziwy profesjonalista potrzebuje dobrego jakościowo sprzętu. Obecnie na rynku najbardziej rozpowszechnionymi markami są Canon oraz Nicon. Watro kupić jedną z nich, ponieważ później łatwiej jest wymieniać się obiektywami lub innymi elementami z innymi kolegami po fachu.

Tag: sesja

Sesja fotograficzna

Sesja fotograficzna Na rynku jest bardzo wielu uzdolnionych fotografów, zazwyczaj za swoją prace otrzymują wynagrodzenie. Nim jednak to się stanie należy dokładnie z klientem ustalić warunki sesji. Jeśli klient dzwoni i prosi o krótką sesje nigdy nie podawajmy ostatecznej ceny od ręki, ponieważ sesja zazwyczaj nie kończy się o określonej porze, umówionej godzinie. Po drodze mogą wynikać różne nieprzewidziane sytuacje, będzie złe światło, pojedziemy w inne miejsce, klientowi nie spodoba się sesja. Czas zazwyczaj ulega poważnemu wydłużeniu się. Jeśli dogadamy z klientem szczegóły, ustalamy z wizażystą, fryzjerem sesję, wszystko zależy od tematyki naszych zdjęć. Pamiętajmy, że profesjonalne zdjęcia są wynikiem pracy wielu ludzi. Kolejnym korkiem będzie spakowanie odpowiedniego sprzętu pamiętajmy o tym, aby zabierać tylko najpotrzebniejsze sprzęty. Nikt przecież nie lubi nosić kilogramów ciężkiego sprzętu. Po zakończeniu sesji koniecznie musimy cały materiał zgrać, aby nie uległ uszkodzeniu. Kiedy obrobimy nasze fotki w specjalnym programie możemy umówić się z klientem na oglądanie ich. Zdjęć jest wiele, więc na pewno znajdą się te, które spodobają się klientowi. Sesja jest działalnością prowadzoną w celu wykonania określonego projektu, musimy liczyć na to, że zajmie nam kilka godzin. Samo fotografowanie również wymaga określonej oprawy światła, więc tak na pardwę nie da się do końca przewidzieć czasu potrzebnego na zrobienie sesji. Jeśli ustalamy jakiś limit, zawsze dodajmy do tego kilka godzin.

Jak szukać dobrego miejsca na zdjęcie poza granicami kraju?

Wielu z nas, aby stworzyć piękne portfolio wybiera się poza granice kraju licząc na piękne widoki. Pamiętajmy jednak, że zdjęcia bardzo często są powielane wszystko za sprawą miejsc, jakie wybieramy, skupiamy się na najbardziej popularnych. A wystarczy trochę wysiłku i własna wizja, aby stworzyć coś ciekawego. Jak więc zabrać się do szukania ciekawego miejsca poza granicami? Na początek pomoże nam internet. Wystarczy tylko wpisać miasto, od którego się udajemy abyśmy wiedzieli, co nas czeka. Wyszukiwarki na pewno nie jest zbyt konkretna, więc watro wspierać się też przewodnikami. Musimy dobrze się zorganizować, ponieważ teren poza granicami kraju jest nam obcy i szkoda tracić wyjazd na szukanie ładnego miejsca, przewodnik można nam to zadanie ułatwić. Kolejnym ułatwieniem są serwisy oraz dedykowane aplikacje, dzięki nim możemy dokładnie określić, na jakim typie zdjęć nam zależy i wyszukiwarka filtruje w kilka minut cały system. Dostajemy jak na dłoni wytyczne gdzie można fotografować i które miejsce jest odpowiednikiem naszych wymagań. Serwisy na internacie mogą być bardzo różne od tych społecznościowych aż po nawet po te związane z fotografowaniem. Wspaniałą pomocą dla osób lubiących fotografowanie jest serwis forgotten, który szybko naprowadza nas na stare miejsca dawno opuszczone przez ludzi. Tereny takie mają swoją dusze, ale i pewne niebezpieczeństwa, więc wchodzimy do nich na własne ryzyko.

Trudne momenty do robienia zdjęć podczas ślubu

Trudne momenty do robienia zdjęć podczas ślubu Praca fotografa wcale nie zależy do łatwych, musi wykonać dobre zdjęcia, choć nie rzadko przeszkadza mu złe światło lub dziwne zachowanie ludzi postronnych. Na ślubie nikt nie zważa na fotografa, a on ma za zadanie uchwycić najciekawsze momenty samego ślubu. Pierwszym trudnym czasem dla fotografa jest przysięga ślubna. Fotograf nie może dostać się bezpośrednio do pary młodej, ponieważ ołtarz należy tylko do księdza i małżonków, a z daleka trudno zrobić jest dobre ujęcie. Kolejnym ważnym punktem jest samo błogosławieństwo, wtedy w krótkim czasie pokój wypełnia się dużą liczba rodziny i znajomych fotograf, aby poradzić sobie z sytuacją powinien od początku wziąć sprawę w swoje ręce i właściwie ustawić parę młodą, aby była na początku kadru. Dużym problemem jest też samo wyjście pary młodej z auta, najgorzej w tej kwestii wypadają panie, u których sukienka ogranicza mobilność w rezultacie kreacja przybiera dziwnego rodzaju kształty lub pojawia się zbyt wysoko uniesiona. Kolejnym problem podczas tego punktu jest zachowanie gości, którzy często wchodzą w kadr, najlepiej zanim para młoda wysiądzie poinformować wszystkich o tym jak mają postępować. Ciężkim momentem jest też samo wyjście z kościoła. Tutaj może wydarzyć się wszystko, fotograf często nie jest o tym poinformowany, a z tłumu lecą baloniki lub płatki róż na młodą parę. Elementy są bardzo piękną dekoracją uroczystości, ale zasadniczo utrudniają wykonywanie dobrego kadru.

Kategorie
O nas

Kolejnym aspektem jest wymiar artystyczny. Musimy nauczyć się pracy ze sprzętem i ludźmi. Kadry muszą być dobre, musimy posiadać pewne wyczucie, estetykę jak wykonać zdjęcie, aby fotografowani wyglądali na nim jak najlepiej. Ostatnim ważnym elementem jest marketing. Abyśmy byli zauważalni musimy pomyśleć o reklamie. W tym, celu nie wystarczy tylko ogłaszać się na stronach, znakomitym pomysłem jest poczta pantoflowa. Jeśli ktoś jest zadowolony z naszej pracy poleci nas dalej. Trzeba się też dobrze przygotować technicznie, czyli stworzyć portfolio jest to zespół zdjęć do wglądu dla potencjalnego klienta, może wówczas sam ocenić wyniki naszej pracy. Fotografia może być opcją na zarobek jednak wszystko trzeba robić dokładnie i fachowo, tylko wówczas klient będzie zadowolony.