Wstęp

Robienie zdjęć nie jest trudną sztuką, więc zaczynamy przygodę z tym fachem. Początkowo zazwyczaj zdjęcia nie są tematyczne tylko przypadkowe, fotografujemy przyrodę, otoczenie następnie ludzi. Dostęp do sprzętu sprawia, że zaczynamy się zastanawiać czy na fotografowaniu można zarobić? Naturalnie, że tak, ale musimy mieć pełną świadomość, że nie wystarczy tutaj dobry aparat musimy spełnić wiele kwestii. Trzeba skupić się na wymiarze przede wszystkim technicznym. Prawdziwy profesjonalista potrzebuje dobrego jakościowo sprzętu. Obecnie na rynku najbardziej rozpowszechnionymi markami są Canon oraz Nicon. Watro kupić jedną z nich, ponieważ później łatwiej jest wymieniać się obiektywami lub innymi elementami z innymi kolegami po fachu. stowarzyszenie-piap.org.pl

Kategoria: Fotografia

Nauka podstaw fotografii

Aby wykonywać coś dobrze trzeba po prostu ćwiczyć. Nie ma złotego środka, który pomoże nam stać się profesjonalistą w danej dziedzinie. Nawet talent można wyćwiczyć, jeśli tylko będziemy stale powielać daną czynność. Najgorzej jest na pewno nastawić się na schematy. Tygodniami czytamy poradniki, tracimy czas przed instrukcją aparatu zamiast robić zdjęcia. Tylko na błędach nauczymy się jak powinno wyglądać nasze zdjęcie. Nawet profesjonalista musiał kiedyś szkolić swój warsztat, nie rzadko nawet latami. Dobrym pomysłem będzie na pewno zacząć swoja przygodę z aparatem od prostych tematów typu martwa natura i z czasem spróbować swoich sił z żywym odbiorcą. Nauką będą dla nas prace innych osób, możemy się początkowo na nich wzorować a nawet kopiować pomysły, aby z czasem wypracować własną technikę i wizje robienia zdjęć. Pamiętajmy też, że nie wszystkim podoba się to samo, często ocena uzależniona jest od gustu osoby fotografującej się. Fotografia w brew przekonaniom nie jest prostą dziedziną sztuki, trzeba mieć odpowiednią wrażliwość i wyczucie smaku. Jedni mogą nabyć tego talentu szybciej inni później. Jeśli natomiast sztuka robienia zdjęć interesowała nas od dawna powinniśmy po prostu próbować swoich sił. Tylko w taki sposób będziemy mistrzami w swojej dziedzinie. Kiedy opanujemy już robienie dobrych gatunków zdjęć możemy pomyśleć o pracy zarobkowej związanej z fotografowaniem lub zrobienie portfolio, aby pokazać wyniki swojej pracy innym.

Zdjęcia makro

Zdjęcia makro W fotografii spotykamy wiele gatunków zdjęć, mogą mieć też wszechstronną tematykę, wśród nich bardzo ciekawe są fotografie makro. Tematem takich zdjęć najczęściej bywają małe elementy, świat roślin, zwierząt wszystko, co jest nie wielkich rozmiarów. Fotografia makro jak sama nazwa wskakuje zajmuje się ujęciem drobiazgów, elementów, obok których codziennie przechodzimy i nie zwracamy na nie uwagi, mogą być to pąki kwiatów, drobne owady, czy nawet delikatne babie lato. Aby wykonać zdjęcie z takiego gatunku fotograf musi wykonać je będąc jak najbliżej obiektu, w odległości kilku centymetrów. Jeśli mamy do czynienia z roślinami, wówczas nie ma większego problemu z uchwyceniem ich detali gorzej, jeśli są to owady, ponieważ ich nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Musimy wówczas zachować maksimum ostrożności oraz spokoju. Owad nie lubi obiektów zbyt szybko przemieszczających się czy błysku lampy. Jeśli wyeliminujemy oba czynniki na pewno zwiększymy swoją szansę na piękne ujęcie. Zdjęcia makro możemy z całą pewnością zaliczyć do fotografii artystycznej, ponieważ fotografie są bardzo efektowne. Widzowi z zewnątrz dają wrażenie, że artysta uchwycił coś zaskakującego, wszystkie elementy, choć sprawiają wrażenie jakby trwały w bezruchu. Zdjęcia tego gatunku najczęściej zobaczymy w książkach czasopismach tematycznych, czy nawet na kalendarzach. Każdy z nas lubi tego typu fotografie, ponieważ przybliżają nam naturę. Same zaś rośliny budzą miłe skojarzenia. Jeśli nie mamy sprzętu z wyższej półki nie martwy się, ponieważ nawet przy zastosowaniu tego podstawowego mogą wyjść całkiem niezłe fotki.

Martwa natura

Martwa natura Jeśli chodzi o fotografie mamy duże pole do popisu, możemy robić zdjęcia wszędzie i każdemu. Najczęściej jednak tematem fotografii jak i malarstwa jest martwa natura. Praca z takimi tematami jak warzywa, owoce, przedmioty codziennego użytku wcale nie musi być prosta. Aby uchwycić piękno danej materii musimy posiadać pewne umiejętności i właściwie wykorzystać światło, które w fotografii odgrywa znaczącą rolę. Przed przystąpieniem do pracy z martwą naturą trzeba zadbać o drobne szczegóły, czyli ułożenie naszego eksponatu światło, które będzie na niego padało oraz tło. Dobrze, jeśli jest ono cieliste lub jednolite tak, aby nie odwracać uwagi od eksponatu. Zajęcia z martwą naturą najczęściej możemy spotkać w książkach, widokówkach czy nawet kalendarzach, cieszą się ogromnym powodzeniem. Martwa natura nie jest prostym zdaniem, jednak to od niej swoją prace z aparatem zaczynają kadeci szkoły fotograficznej lub osoby poczatkujące. Martwa natura jest nieożywiona, więc nie musimy obawiać się, że źle zapozuje czy nie spełni naszych wymagań. Wszystko w tej kwestii leży po stronie fotografa oraz jego wizji artystycznej. Zadaniem fotografa podczas pracy z martwą naturą jest nie tylko uchwycenie danego przedmiotu, ale nadanie mu odpowiedniego charakteru, wszystko odbywa się za pośrednictwem gry światła oraz właściwego wyeksponowania naszego przedmiotu. Jeśli zaczynamy przygodę ze zdjęciami watro zacząć od fotografii nieożywionej wówczas wyćwiczymy i podszkolimy nasz warsztat.

Sesja fotograficzna

Sesja fotograficzna Na rynku jest bardzo wielu uzdolnionych fotografów, zazwyczaj za swoją prace otrzymują wynagrodzenie. Nim jednak to się stanie należy dokładnie z klientem ustalić warunki sesji. Jeśli klient dzwoni i prosi o krótką sesje nigdy nie podawajmy ostatecznej ceny od ręki, ponieważ sesja zazwyczaj nie kończy się o określonej porze, umówionej godzinie. Po drodze mogą wynikać różne nieprzewidziane sytuacje, będzie złe światło, pojedziemy w inne miejsce, klientowi nie spodoba się sesja. Czas zazwyczaj ulega poważnemu wydłużeniu się. Jeśli dogadamy z klientem szczegóły, ustalamy z wizażystą, fryzjerem sesję, wszystko zależy od tematyki naszych zdjęć. Pamiętajmy, że profesjonalne zdjęcia są wynikiem pracy wielu ludzi. Kolejnym korkiem będzie spakowanie odpowiedniego sprzętu pamiętajmy o tym, aby zabierać tylko najpotrzebniejsze sprzęty. Nikt przecież nie lubi nosić kilogramów ciężkiego sprzętu. Po zakończeniu sesji koniecznie musimy cały materiał zgrać, aby nie uległ uszkodzeniu. Kiedy obrobimy nasze fotki w specjalnym programie możemy umówić się z klientem na oglądanie ich. Zdjęć jest wiele, więc na pewno znajdą się te, które spodobają się klientowi. Sesja jest działalnością prowadzoną w celu wykonania określonego projektu, musimy liczyć na to, że zajmie nam kilka godzin. Samo fotografowanie również wymaga określonej oprawy światła, więc tak na pardwę nie da się do końca przewidzieć czasu potrzebnego na zrobienie sesji. Jeśli ustalamy jakiś limit, zawsze dodajmy do tego kilka godzin.

Kategorie
O nas

Kolejnym aspektem jest wymiar artystyczny. Musimy nauczyć się pracy ze sprzętem i ludźmi. Kadry muszą być dobre, musimy posiadać pewne wyczucie, estetykę jak wykonać zdjęcie, aby fotografowani wyglądali na nim jak najlepiej. Ostatnim ważnym elementem jest marketing. Abyśmy byli zauważalni musimy pomyśleć o reklamie. W tym, celu nie wystarczy tylko ogłaszać się na stronach, znakomitym pomysłem jest poczta pantoflowa. Jeśli ktoś jest zadowolony z naszej pracy poleci nas dalej. Trzeba się też dobrze przygotować technicznie, czyli stworzyć portfolio jest to zespół zdjęć do wglądu dla potencjalnego klienta, może wówczas sam ocenić wyniki naszej pracy. Fotografia może być opcją na zarobek jednak wszystko trzeba robić dokładnie i fachowo, tylko wówczas klient będzie zadowolony.